Ako si vybrať vhodné zabezpečenie pre vaše vozidlo?
Kúpili ste si nové alebo ojazdené vozidlo a rozmýšľate, ako ho vhodne zabezpečiť proti krádeži? Máme pre Vás riešenie! Ponúkame Vám viacero možností zabezpečenia a pomôžeme Vám zorientovať sa v nich tak, aby ste si vybrali to najvhodnejšie pre Vás a Váš automobil.
V dnešnom svete sú krádeže vozidiel, alebo vykradnutia ich interiéru na dennom poriadku. Svedčia o tom aj štatistiky ukradnutých vozidiel, ktoré pravidelne spracováva Ministerstvo vnútra SR.
Nedajte preto zlodejom šancu, alebo im aspoň čo najviac skomplikujte možnosť krádeže.
V dnešnom svete sú krádeže vozidiel, alebo vykradnutia ich interiéru na dennom poriadku. Svedčia o tom aj štatistiky ukradnutých vozidiel, ktoré pravidelne spracováva Ministerstvo vnútra SR.
Nedajte preto zlodejom šancu, alebo im aspoň čo najviac skomplikujte možnosť krádeže.
Pozor na zlodejov, môže ich zaujať aj vaše auto!
Výber vhodného typu zabezpečenia vozidla záleží na tom, čo očakávate od samotného zabezpečenia, aké požadujete jeho funkcie a stupeň ochrany a samozrejme koľko peňazí ste ochotný do zabezpečenia investovať.
Výber vhodného typu zabezpečenia vozidla záleží na tom, čo očakávate od samotného zabezpečenia, aké požadujete jeho funkcie a stupeň ochrany a samozrejme koľko peňazí ste ochotný do zabezpečenia investovať.
Imobilizéry
Klasickým továrenským imobilizérom sú dnes vybavené už takmer všetky vozidlá. Reálna účinnosť továrenského imobilizéra však môže byť v mnohých prípadoch diskutabilná, preto existujú na trhu aj prídavné imobilizéry, ktoré zabezpečia zvýšenú ochranu vozidla.Základnou funkciou elektronického imobilizéra je zablokovať niektorý elektrický obvod vozidla tak, aby sa jeho rozpojením znemožnil chod motora a jazda vozidlom. Imobilizéry sú vybavené elektronickým ovládačom – “kľúčom”, ktorý nosí vodič auta pri sebe a tento ovládač slúži na identifikáciu vodiča a odblokovanie imobilizéra. Ak sa do auta dostane zlodej a pokúsi sa neoprávnene naštartovať motor bez autorizačného ovládača, imobilizér rozpojí obvod a znemožní chod motora. Namontovaním ďalšieho imobilizéra do vozidla sa značne sťaží jeho krádež. Pre zlodeja bude znamenať ďalšiu prekážku a predĺži sa čas na prekonanie zabezpečenia.
Elektronické autoalarmy
Ak máte záujem o zariadenie, ktoré bude strážiť vozidlo, pri narušení vyvolá poplach a aktívne zablokuje chod motora, ale zároveň chcete toto zariadenie využiť aj na odomykanie a zamykanie centrálneho zamykania a ovládanie komfortných funkcií vozidla, tieto požiadavky splní elektronický autoalarm.Elektronické autoalarmy môžeme rozdeliť podľa typu diaľkových ovládačov a ich komunikácie s vozidlom.
Jednocestné autoalarmy sú vybavené diaľkovými ovládačmi, ktoré majú iba ovládacie tlačidlá. Pomocou tlačidla sa vyšle povel z ovládača do alarmu (napr. zamkni / aktivuj alarm). Alarm povel vykoná a ako potvrdenie vykonania povelu sa využíva blikanie smeroviek a pípanie sirény. Komunikácia ovládačov a autoalarmu teda prebieha iba 1 smerom – z ovládača do alarmu, preto sa tieto alarmy nazývajú jednocestnými.
Tieto autoalarmy poskytujú štandardné bezpečnostné funkcie, ako ochranu dverí, kufra, kapoty, zapnutia zapaľovania, narušenie otrasového snímača, blokovanie motora pri poplachu. Ďalej tieto alarmy štandardne umožňujú ovládanie centrálneho zamykania, otváranie kufra, doťah elektrických okien. Všetky autoalarmy sú vybavené sirénou, ktorá pri vyvolaní poplachu húka. Všetky alarmy využívajú na komunikáciu plávajúci kód, ktorý znemožňuje načítanie a neoprávnené deaktivovanie alarmu. Práve alarmy s plávajúcim kódom vyžadujú aj poisťovne pri poistení vozidla proti krádeži.
Jednocestné alarmy poskytujú okrem štandardných funkcií aj niekoľko komfortných, napríklad vyvolanie poplachu na diaľku (PANIC), automatické zapnutie po zatvorení posledných dverí, vyhľadanie vozidla na parkovisku.
Dvojcestné autoalarmy majú diaľkové ovládače vybavené navyše Pagerom – prijímačom. Komunikácia funguje smerom od ovládača k alarmu, ale aj spätne – z alarmu do ovládača – to vyjadruje pojem dvojcestné autoalarmy. V praxi to znamená, že vodič vyšle povel k alarmu stlačením tlačidla na ovládači (napr. zamkni a aktivuj alarm). Alarm povel vykoná a zároveň o tom ihneď vyšle spätnú informáciu na ovládač. Ovládače dvojcestných alarmov sú vybavené displejom, na ktorých sú pomocou ikon zobrazované aktívne funkcie, vykonané povely, stav auta a poplach. Užívateľ tak má prehľad o aktuálnom stave vozidla priamo na displeji svojho ovládača.
Doručenie týchto informácií je ale obmedzené dosahom diaľkového ovládača. Diaľkový ovládač používa na svoje napájanie mikrotužkovú batériu typu AAA a tomu zodpovedá jeho vysielací výkon. Na voľnom priestranstve alarmy poskytujú dosah max. 2000m. V meste, v husto zastavanej oblasti a vo vnútri budov tento dosah samozrejme klesá. Z dlhoročných skúseností je zrejmé, že takýto alarm má bez problémov dosah z parkoviska do neďalekých budov (doma, v práci, obchode), ale o niekoľko ulíc ďalej sa signál stráca. O reálnom využití väčšieho dosahu by sa však dalo polemizovať. Veď akú vzdialenosť k autu ste schopní dobehnúť po vyhlásení poplachu a koľko by to trvalo času… napr. prebehnúť 2-3 km? K vykradnutiu interiéru zlodej potrebuje iba pár sekúnd.
GSM alarmy- ak chcete byť informovaní o stave auta a prípadnom poplachu takmer bez obmedzenia dosahu, na tento účel slúži GSM autoalarm. Takýto alarm je možné ovládať klasickým jednocestným ovládačom, čiže funkcie ako aktivácia / deaktivácia, zamykanie / odomykanie bežne robíte stlačením tlačidla na diaľkovom ovládači. Niektoré jeho funkcie, ale hlavne poplach a stav sú však dostupné priamo cez Váš mobilný telefón.
Pripojenie alarmu na CAN BUS zbernicu
Ďalším dôležitým aspektom pri správnom výbere autoalarmu je prevedenie elektroinštalácie vozidla. Vo väčšine novších vozidiel sa využíva technológia digitálnej zbernice CAN BUS, ktorá má na starosti komunikáciu a riadenie všetkých elektronických súčastí auta. CAN BUS zbernica združuje do spoločnej siete informácie z riadiacej jednotky motora, sníma napr. otvorenie dverí, kufra, kapoty, rozsvietenie svetiel, ale aj ovláda centrálne zamykanie.Ak je aj Vaše vozidlo vybavené touto zbernicou, bude pre Vás výhodné zakúpiť autoalarm v prevedení CAN BUS. Takéto alarmy si vyžadujú omnoho menší zásah do originálnej elektroinštalácie vozidla, v porovnaní s klasickým analógovým alarmom. Potrebné signály pre stráženie a ovládanie si autoalarm vlastne prečíta v digitálnej forme zo zbernice CAN BUS. Nie je preto potrebné pripájať priamo vodiče napr. na spínače dverí, kufra, ovládacie vodiče pre centrálne zamykanie, svetlá a pod.
V CAN BUS verzii si môžete vybrať alarm určený na pôvodné továrenské diaľkové ovládače centrálneho zamykania.
V ponuke máme autoalarmy a imobilizéry od firiem:
Meta SystemTSS Group